Návod pro vyjíždějící Erasmáky

aneb Jak přežít administraci a nezbláznit se

Za skvělé a přehledné informace děkujeme Kateřině Hasalové.


Pokud byste v rámci fakulty rádi vyjeli na Erasmus, ale nevíte, co, jak a kde musíte zařídit, tak nezoufejte. Administrace není tak složitá, když víte, co máte dělat.

Vaším prvním krokem na cestě do vysněné destinace je přihláška. Na webu fakulty najdete v sekci Aktuální informace Erasmus+ deadline pro podávání přihlášek.

Přihlášku vyplníte a podáte na stránce https://is.cuni.cz/webapps (→ Erasmus → Podat novou přihlášku). Vyplnit můžete až tři přihlášky na různé univerzity.

Dále pak zkontrolujte termín výběrového řízení katedry, přes kterou chcete vycestovat (→ D. Výběrová řízení na katedrách). Nezapomeňte se samozřejmě na výběrové řízení dostavit, případně si připravit materiály, které požaduje konkrétní katedra.

Následně se po zveřejnění rozhodnutí katedry můžete pustit do zařizování.

Na stránce https://is.cuni.cz/webapps najdete nyní v sekci Erasmus kolonku nominovaná přihláška. Začněte doplněním svých osobních údajů a délky pobytu.

Poté si najděte na stránkách univerzity, na kterou se chystáte jet, studijní plány vašeho oboru, a proveďte přibližný výběr předmětů. Předměty vybírejte tak, aby co nejvíce korespondovaly s předměty vašich oborů zde v Praze. Výběr předmětů je předběžný, je možné ho během prvního týdne na zahraniční univerzitě změnit, nemusíte se tedy obávat, že vyberete špatně a pak budete na Erasmu trpět. Hlídejte si ale počet kreditů, předměty zde na UK by vám měly dát nejméně 20 kreditů.

Ve své nominované přihlášce pak vyplňte jak Studijní plán v zahraničí, tak Studijní plán na UK a přidejte odkaz na stránku se studijními plány cílové univerzity.

Nyní máte připravenou přihlášku.

Vytiskněte si Detail přihlášky a Studijní plán. Teď vás bohužel čeká nepříjemné kolečko. Vytištěný studijní plán přineste každému vyučujícímu vámi vybraných předmětů, a nechte si od nich podepsat, že souhlasí s korespondencí se zahraničními předměty. Případně se zeptejte na sekretariátu katedry, zda nemá uznávání předmětů ošetřeno jinak (např. na katedře FJ stačí jeden podpis od vedoucí katedry).

Až nasbíráte podpisy, doneste kompletní Learning Agreement (vytištěný Detail přihlášky + podepsaný Studijní plán) na Oddělení pro zahraniční vztahy, konkrétně Paní Vlčkové do kanceláře č. 443. Paní Vlčková poté předá vaši přihlášku paní docentce Černochové k podpisu a budete si ji moci za pár dní vyzvednout.

Někdy touto dobou se také musíte přihlásit na svou zahraniční univerzitu. Zde není žádný univerzální návod. Přihlašování najdete na internetových stránkách vaší univerzity v sekci pro zahraniční studenty, případně pokud si nevíte rady, obraťte se na koordinátora pro program Erasmus+ dané univerzity.

Poté co vyplníte online přihlášku, vaše univerzita vám dá vědět, jak postupovat dál. Tady pak záleží na tom, co od vás konkrétní univerzita chce. Většina univerzit bude chtít poslat naskenovaný Learning Agreement, některé ho dokonce chtějí poštou (včetně dalších věcí typu pasová fotografie, kopie kartičky pojišťovny atd).

Až vaše univerzita údaje zpracuje, přijde vám akceptační dopis.

Další věc, kterou musíte mezi podáním přihlášky a výjezdem udělat, je jazykový test. Pozvánka na něj vám přijde na email, který jste zadali do přihlášky. Test je online a udělat ho můžete během následujících 30 dnů. Skládá se ze tří částí a trvá zhruba 30 minut. Testu se nebojte, je jen pro statistiky Erasmu, jde v něm o to, jak v daném jazyce pokročíte během studijního pobytu. Většina zahraničních univerzit si poté dělá vlastní testy, takže výsledky nebudou nikomu poskytnuty.

Nyní už vám k výjezdu chybí jen založit si eurový účet a následně podepsat účastnickou smlouvu.

S programem Erasmus+ má smlouvu Komerční banka, a nabízí tak přímo Erasmus balíček jako rozšíření studentského účtu G2. K jeho založení je potřeba donést Learning Agreement a akceptační dopis zahraniční univerzity. Pokud se vám ale nechce řešit papírování a svůj běžný účet máte u jiné banky, stačí jakýkoli eurový účet ve vaší bance. Ten poté vložíte do posledního pole ve vaší Nominované přihlášce na stránce https://is.cuni.cz/webapps. Poté dostanete rozhodnutí děkana o přiznání a výši stipendia.

Nezapomeňte se během příprav na pobyt zaregistrovat do sdružení DROZD a zařídit si zdravotní pojištění v zahraničí. Výhodně vychází například pojištění zprostředkované přímo kartou ISIC.

Co se týče zařizování ubytování, můžete si buď zažádat o studentské koleje (v rámci online přihlášky na zahraniční univerzitu), nebo si najít bydlení na vlastní pěst přes airbnb a jeho podobné místní alternativy, facebookové stránky, nebo jakékoli jiné inzeráty. Záleží na tom, co vám více vyhovuje a co od pobytu v zahraničí čekáte.

Až budete mít hotový jazykový test a přiznané stipendium, přijde vám od UK email s výzvou k podepsání Účastnické smlouvy. Tu dojdete podepsat do Evropské kanceláře (Odbor pro zahraniční styky) do Karolina. S sebou budete potřebovat Learning Agreement, Rozhodnutí o stipendiu a akceptační dopis nebo kopii přihlášky ze zahraničí (záleží na tom, co vám univerzita vašeho výběru poskytne).

Pan Knap vám při podpisu smlouvy dá papír ohledně potvrzení délky studia v zahraničí, který si sebou odvezete a necháte na konci pobytu podepsat koordinátorem pro program Erasmus+ na vaší fakultě v dané zemi.

© 2018 Studentská oborová rada KAJL, Pedagogická fakulta UK
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky